מצבות זוגיות

מצבות זוגיות

למי מיועדות מצבות זוגיות והאם כדאי?

כדי לוודא ולהבטיח הנצחה של מי שהיו בחייהם בלתי נפרדים, ישנם זוגות רבים המבקשים מצבות זוגיות. דווקא היום, כאשר שיעורי הגירושין עולים בהתמדה, הבחירה בחיי נצח זוגיים נעשית יותר ויותר ייחודית וקסומה. 

בקשה זו, באופן פרדוקסלי, מצליחה לחגוג למעשה את החיים המשותפים ולכבד את הקשר הזה גם לאחר המוות. 

כמובן, שמצבות זוגיות לא נועדו רק לזוגות נשואים או למי שנקשרו בברית הנישואין בעודם בחיים, אלא הן מיועדות לכל מי שחלקו ביחד את חייהם, קשייהם, אתגרים שונים ולכל מי שהרגיש חלק ממערכת זוגית יפה ושלמה.

 

למרות שרבים מתעניינים במצבות זוגיות, ישנן שאלות רבות שאולי עוד נשארו פתוחות. כמו למשל את שמו של מי כדאי לשים על המצבה? מה עושים אם אחד מבני הזוג עדיין חי? האם ישנה אפשרות לכתוב יותר משני שמות על המצבה? 

אלו שאלות טובות ובדרך כלל הן לא נשקלות או לא נלקחות בחשבון אלא רק במצב בו אחד מבני הזוג הולך לעולמו. ננסה לעשות קצת סדר בדברים ולענות על השאלות שעולות בתהליך כואב אך טבעי זה.

ההחלטה לגבי מצבות זוגיות

בדרך כלל נקודת ההחלטה על מצבות זוגיות מתרחשת כאשר שני בני הזוג עוד חיים, ומעוניינים להנציח את אהבתם. אנו מבלים את חיינו עם האדם האחד שאנו נהנים לעשות איתו דברים, לדבר איתו, לסמוך עליו ולתכנן איתו תוכניות. 

זוהי בדרך כלל מתנה נדירה שכולנו מקווים לה. עם זאת, בסופו של דבר, אובדן בן זוג הוא בלתי נמנע. האדם שהיה לצידנו במשך עשרות שנים איננו. העתיד שתכננו אינו עוד, כך שמן הסתם הרצון הוא להמשיך את הביחד גם לעולם הבא.

מצבה זוגית, אם כך, מבטאת מחווה לזוג אוהבים ואמצעי עבורם להישאר יחד לנצח. ניתן לעצב מצבות אלו בכל דרך שתיבחר על ידי הזוג או המשפחה. 

יהיו מי שיבחרו במחווה אומנתית (אשר מתבטאת בצורה ועיצוב) בעוד אחרים ייבחרו בכיתוב מרגש על המצבה שישקף את חיי בני הזוג- ביחד או כל חיי כל אחד מהם בנפרד. 

כך או כך למצבות נודעת היסטוריה ארוכה כאתר אבל רשמי, אליו מגיעים המשפחה והחברים לחלוק כבוד ליקיריהם שעברו לעולמם, כך שיש לתת לכך את תשומת החב הנדרשת ולשקול בכובד ראש את ההחלטות והשיקולים השונים.

אילו שמות אפשר להנציח על גבי המצבה הזוגית?

ההחלטה לגבי כתיבת השמות יכולה להתקבל ולכלול את אחת מהאופציות הבאות: חריטת שני השמות על האבן גם אם אחד מהשניים עדיין חי. לאחר מכן, כאשר בן הזוג החי יעבור בסופו של דבר מהעולם, בני המשפחה יוכלו לחרוט את תאריך הפטירה במקום שיועד לכך. 

תוספת זו נעשית במקום, בבית העלמין, ואינה מחייבת את הזזת המצבה או את שינועה. ישנם אנשים שמתקשים לראות את שמם על מצבה בזמן שהם עדיין חיים ולכן במקרה זה, אפשר להוסיף הן את השם והן את תאריך הפטירה בעת המקרה. 

ככלל, תמיד אפשר להוסיף את המידע החדש על המצבה בבית הקברות גם לאחר שנים רבות, כך שאין צורך לעשות זאת מיד. בכל מקרה החלטות אלו יכולות להתקבל על ידי שני בני הזוג, או על סמך הוראות או רצונות של אחד מהם.

לגבי הכיתוב על המצבה, בדרך כלל בני המשפחה או השארים מחליטים. אם תרצו לא להשאיר שום דבר ליד הגורל, תוכלו כזוג לתכנן גם זאת לפרטי פרטים. בדרך כלל ההמלצה היא כן לתת לכל אחד מבני הזוג את הייחוד שלו ואת מקומו הפרטי, מעבר להיותכם זוג אוהב. 

את ביטויי האהבה ניתן גם להעביר באמצעים שונים כמו כתיבת תאריך הנישואין או ציור סמלים שונים המבטאים את הקישור האחד אל השניה.

למי מיועדות מצבות זוגיות?

בדומה להיבטים אחרים הקשורים למצבות בכלל ולמצבות זוגיות בפרט, אין תשובה נכונה או מוטעית המתייחסת למי נועדה המצבה הזוגית. סביר להניח שעל שאלה זו ייצטרכו לענות כל זוג בנפרד. 

העובדה היא שאם אחד מבני הזוג נפטר במועד מוקדם מהשני, הוא עלול להיקבר במקום מסוים, ללא שמירת מקום. גם המצב ההופכי עלול להתרחש, כאשר בן הזוג אשר נפטר שני, לא ייקבר במקום בו נקבר הראשון, מסיבות שונות. 

כך שבכל מקרה בו מעוניינים בני הזוג להיקבר יחד באותו המקום, הם יידרשו לדאוג לכך מבעוד מועד, באמצעות מצבות זוגיות.

בין אם הנישואין הינם ראשונים או שניים, ובין אם בני הזוג אינם נשואים אלא רק ידועים בציבור, או בכל קונסטלציה אחרית, מטרת האזכרה והמצבה המשותפת היא לתת למשפחה ולחברים מקום לזכור את יקיריהם. 

כך שכאשר חושבים על מצבה זוגית, למעשה חושבים על המשפחה והחברים אשר יוכלו להגיע לאותו המקום, מבחינה פיסית, כדי ללוות ולזכור את שני בני הזוג. מצב זה אף רצוי כאשר קיים מרחק גיאוגרפי מסוים בין מקום מושבם של בני המשפחה ומקום מושבם של בני הזוג.  

איך מעצבים מצבות זוגיות?

בדומה לאפשרויות העיצוב הקיימות במקרה של מצבה בודדת, גם מצבות זוגיות יכולות להיות מעוצבות במגוון עיצובים, חומרים וכיתובים. יתרה מכך, מצבות זוגיות עשויות להיות מעוצבות אף בקשת רחבה יותר של עיצובים, מכיוון שהן גדולות יותר כך שהן מאפשרות מרווח עיצובי גדול יותר.

 העיצובים הבולטים יכולים לכלול לבבות או כל סימן או צורה אחרת אשר תבטא את חייהם של הנפטרים ואת קשר האהבה אשר היה ביניהם. החומרים מהם בדרך כלל נבנות מצבות אלו הם אבן חול, גרניט, שיש וברונזה.

אין שום הכרח לעצב את המצבה כזוגית, מבחינת השמות. קשר האהבה יכול להיות מבוטא גם בדרכים אחרות, כמו חומרים זהים ועיצוב דומה לשני קברים נפרדים. ניתן למעשה לעצב את המצבה כיד הדמיון הטובה. 

כיום, בדומה לבחירות אחרות שנעשות, ניתן לשאוב השראה ולקבל רעיונות מאתרי האינטרנט הרבים הקיימים בנושא, לרבות אתרי תמונות אשר ניתן לסנן את תוצאותיהן על פי הנושא המעניין וכן מצילום של מצבות שכבר קיימות. 

עם זאת, כדאי לבדוק מדי פעם את הנהלים והסידורים אשר אופיינים לבית הקברות אותו בחרתם, כדי שתוכלו לוודא שעיצובכם אינו חורג מהמותר בבית הקברות הספציפי.

כיתוב על מצבה

איך להשאיר מורשת וזיכרון?

כיום, אנשים רבים מתכננים את הלוויותיהם, כדי להבטיח את מילוי רצונותיהם ולהוריד חלק מהעומסים הקיימים על בני המשפחה. לא רק שאתם יכולים לפרט את פרטי ההלוויה שלכם, תוכלו להשאיר גם רשימה מדוקדקת ונכונה כדי לעצב את המצבה הזוגית שלכם. 

באופן כזה אתם משאירים את מורשתכם וזיכרונכם לדורות הבאים, ומוודאים שאלה יהיו המדויקים ביותר לאופן בו חייתם את חייכם. לא תמיד דבר זה קל לעשייה, אולם פעמים רבות הוא מוריד את רמת חוסר הוודאות הקיימת, מקל על בני המשפחה האחרים ומבטיח לכם שקט ושלווה בנושא זה.

תרצו, סביר להניח, לחשוב על מספר דברים ונקודות לפני שאתם מעלים אותם על הכתב ומאפשרים לאחרים ליישם אותם:

  • איפה תמוקם המצבה
  • איזה סוג של תקנות יש לבית הקברות בפרט ולמדינה בכלל לגבי מצבות ומצבות זוגיות?
  • איך ייכתבו השמות ושל מי.
  • מהו העיצוב המועדף עליכם? האם המצבה תכלול תמונות, מאיזה חומרים היא תיבנה? האם תרצו שייכללו עוד פריטים כמו ספסל, סככה וכו'?

אולי תרצו לבחור בבונה מצבות ספציפי, ולהעריך את עלות המצבות שתבחרו.

מנהגים וטרנדים נהוגים הקשורים למצבות זוגיות

בכל הנוגע למצבות ניתן לעשות כיד הדמיון הטובה, ולמעשה ככל העולה על רוחכם. עם זאת, אולי יקל עליכם לדעת שרבים כבר היו במצבכם וחשבו על פרטים שונים וקיבעו נוהגים מסוימים. כך למשל בדרך כלל, הבעל יהיה קבור בצד שמאל של הקבר בעוד האישה תמוקם בצד ימין. 

כמו כן, כיום החומרים השולטים המשמשים למצבות כפולות הם גרניט וברונזה. הסיבה לפופולריות ההולכת וגדלה  שלהם היא שהם נשארים נקיים וחדשים למראה, גם ללא צורך בתחזוקה שוטפת.

 גם אם הברונזה תפתח ירוקת לאורך זמן, היא עדיין תיראה מתוחכמת ויפה.  מצבות אלו מיוצרות בגווני חום, ירוק או גוונים אשר מוכרים ומקובלים בבתי קברות.

מצבות רבות, כיום, מוזמנות כאשר הרצון הוא לחומר טבעי יותר, כמו אבן. ניתן לבחור את צורת האבן, ציבעה ובמידת מה גם את פיסולה. 

יש לקחת בחשבון את העובדה שיותר ויותר בתי קברות עוברים לקבורה בקומות, כך שכאשר מעוניינים במצבות זוגיות יש לחשוב לא רק על העיצוב אלא גם על צורת הכיתוב האפשרית.  

בדרך כלל הכיתוב יציית למנהגים ולמה שנהוג לעשות, לדוגמא הכללת רק שמות פרטיים ושמות משפחה, ללא ציון תארים אקדמיים וכו'.

היתרונות הקיימים בהזמנת מצבות זוגיות

ישנם מספר יתרונות לרכוש מבעוד מועד מצבות זוגיות, כאשר היתרון העיקרי הוא בהפחתת עלות המצבה לאחר מכן. בדרך כלל כאשר מזמינים מצבה זוגית, המחיר יהיה נמוך יותר בהשוואה לרכישת שני מצבות נפרדות. 

מעבר לכך, זוגות נשואים רבים מעדיפים לרכוש מצבות זוגיות בעודם בחיים כדי שילדיהם לא יצטרכו לשלם עבור המצבות עצמן ויסבלו הן מהעלות הכרוכה בכך והן מהתהליך כולו שעלול להיות קשה, עצוב ומדכא מאד.

יתרון נוסף הוא שמכיוון שהמצב הוא בלתי נמנע, רבים מהזוגות מעוניינים לשלוט לפחות באספקטים הניתנים לשליטה. 

כאשר הם בוחרים ומזמינים לעצמם את המצבות שבהם הם מעוניינים, הם יודעים ומוודאים שהתוצאה הסופית תמצא חן בעיניהם ותהיה לשביעות רצונם המוחלטת. 

שליטה בגורמים אלה מסייעת לא רק לזוג בהשלמת הרעיון שהם עומדים להיפרד, לפחות בעולם הזה, אלא גם לבני המשפחה אשר מעוניינים רק לבצע את מה שהוחלט על ידי שני בני הזוג ולא לקבל במקומם את ההחלטות הגורליות וכבדות המשקל הללו.

אצל מי אפשר להזמין מצבות זוגיות?

מצבות זוגיות, כמו גם מצבות של בודדים יוזמנו אצל קבלן מצבות אשר מנוסה ומכיר תחום זה. בין אם זה נעשה על ידי הזוג ובין אם על ידי הילדים והמשפחה, יש לגשת לקבלן מצבות אשר הינו רגיש ומבין את המצב המורכב אליו נקלע, וכן הוא סבלני וסובלני לבחירות ולהחלטות השונות שיש לבצע. 

תוכלו לחפש קבלן מבין הקרובים אליכם ביותר מבחינה גיאוגרפית, או לחפש קבלן מרוחק יותר אשר יכול לענות על דרישות אלו.

באמצעות פניה לאסף א.א. מצבות, תוכלו לוודא את העלות המוערכת של המצבה בה אתם מעוניינים וכן את מורכבות בנייתה. המומחים אצלנו ישמחו לענות כל שאלה שיש לכם בנושא, בהתבסס על שנות ניסיוננו העשירים והמידע הרב שיש לנו בתחום זה. 

נוכל לייעץ ולהתייעץ יחד איתכם בצורות המצבות הקיימות ובאפשרויות הבחירה השונות הקיימות עבור מצבות זוגיות. התקשרו עוד היום לטלפון 073-7745262 כדי שתוכלו להיות בטוחים שאתם נמצאים בידיים המקצועיות ביותר.

מצבה זוגית
מצבה זוגית

מאמרים נוספים